آرم جامعة الزهرا

آرم جامعة الزهرا

تحصیل علوم دینی بانوان، سابقه‌ای بس طولانی دارد و تاریخ افتخارآفرین شیعه، نام زنان فاضله و مجتهد متعددی را در خود ثبت کرده است که از جمله‌ی آنان: مجتهده‌ی معاصر بانو امین اصفهانی است.

در حوزه‌ی علمیه‌ی قم نیز از چند سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، مراکزی برای تحصیل علوم دینی بانوان، توسط بزرگانی مانند شهید آیت‌الله قدوسی و همفکران آن بزرگوار به طور رسمی شروع به کار کرده بود. نقش زن در اصلاح و فساد جامعه، تعیین‌کننده است و به فرمایش حضرت امام خمینی (ره): «آنها خود نیمی از جامعه و مربی نیمی دیگرند»، بنابراین هرچه بیشتر با معارف اسلامی و اخلاق انسانی آشنا شوند، آثار آن در جامعه بیشتر نمایان خواهد شد و از آنجا که در طول نهضت اسلامی و بعد از آن، همان‌گونه که حضرت امام خمینی (ره) فرمودند: «زنان همدوش مردان، بلکه جلوتر از آنان افتخار و پیروزی آفریدند»، امام خمینی دستور تأسیس مکتب بانوان قم در ۳۱/۵/۱۳۶۳ را صادر فرمودند (امام خمینی و نهادهای انقلاب، ۹۹).

با توجه به گستردگی مراکز متعدد تحصیلی بانوان در قم، امام (ره) دستور تأسیس یک مرکز واحد برای تعلیم و تربیت خواهران به نام جامعه‌الزهرا در شهر قم را در ۱۳۶۴ ـ ۱۳۶۵ش صادر فرمودند.

پس از ارتحال امام (قدس سره) مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تأکید بر ضرورت ادامه‌ی کار این مجموعه هیئت مؤسس محترم را ابقا فرمودند.

طبق اساسنامه هدف از ایجاد «جامعه‌الزهرا» ایجاد یک مجتمع علمی و آموزشی علوم اسلامی برای خواهران، پاسخگویی به سؤالات فقهی بانوان داخل و خارج از کشور، ارائه‌ی پایان‌نامه در موضوعات مختلف مانند: شخصیت زن از دیدگاه قرآن، فلسفه‌ی حجاب، برگزاری کنگره‌ی زن و فرهنگ انقلاب اسلامی، همایش‌های علمی، فرهنگ حجاب، برگزاری سمینار وحدت حوزه و دانشگاه ویژه‌ی خواهران، ایراد سخنرانی و مقاله در کنفرانس‌های داخل و خارج از کشور در دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی و شخصیت زن مسلمان، تشکیل بانک اطلاعات کامپیوتری علوم اسلامی برای ارائه‌ی خدمات به خواهران، برگزاری مسابقات علمی، دینی و فرهنگی بین خواهران ایرانی و غیرایرانی… است.

جامعه‌الزهرا از دو بخش: معاونت آموزشی و پژوهشی تشکیل شده است که برنامه‌های معاونت آموزشی عبارت است از:

۱ـ برنامه‌ی تمام‌وقت، ۲ـ برنامه‌ی نیمه‌وقت، ۳ـ برنامه‌ی پاره‌وقت، ۴ـ تحصیلات تکمیلی، ۵ـ برنامه‌ی غیرحضوری.

فعالیت‌های مدیریت پژوهشی نیز شامل بخش‌های زیر است: دفتر کانون‌های مطالعاتی، دفتر نشست‌های علمی، دفتر بررسی متون درسی، دفتر مطالعات دینی زنان و هم‌اکنون کانون‌های مطالعاتی فقه و حقوق، تاریخ و سیره، فلسفه و کلام و تفسیر نیز راه‌اندازی شده است.

جامعه‌الزهرا معاونت بین‌الملل ویژه‌ی خواهران غیرایرانی هم دارد که به دنبال افزایش استقبال خواهران غیرایرانی از تحصیل معارف دینی و علوم حوزوی این معاونت از ۱۳۶۶ آغاز به کار نمود و هم‌اکنون صدها نفر طلبه از بیش از چهل کشور جهان به‌صورت شبانه‌روزی یا روزانه در جامعه‌الزهرا مشغول به تحصیل هستند.

معاونت فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا از طریق واحدهای: دارالقرآن الکریم، امور مبلغین حوزه و دانشگاه، امور فوق برنامه، پاسخ به سؤالات، کانون قلم و اندیشه، امور فرهنگی غیرحضوری، واحد هنر، آرشیو تبلیغات و… سعی بر انجام مسئولیت خویش دارد.

دانشکده‌های جامعه‌الزهرا در رشته‌ی الهیات و معارف اسلامی با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی و علوم قرآن، حدیث، فلسفه، کلام و… دانشجو می‌پذیرد و دبیرستان دخترانه‌ی هدی در رشته‌ی علوم و معارف اسلامی دانش‌آموز می‌پذیرد.

ماهنامه‌ی فرهنگی ـ اجتماعی «نامه‌ی جامعه» از سوی جامعه‌الزهرا برای استفاده‌ی عموم منتشر می‌شود. هیئت مؤسس اولیه مرکب از آقایان: حجت‌الاسلام شیخ‌علی مشکینی، موسوی اردبیلی، حاج شیخ احمد جنتی، حاج شیخ‌محمدفاضل، حاج شیخ‌محمدعلی شرعی، شیخ محمدرضا توسلی و حاج شیخ‌حسن صانعی بودند.

در حال حاضر مسئولیت عالیه‌ی جامعه‌الزهرا براساس حکم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ۲۵/۷/۱۳۸۰ ش برعهده‌ی هیئت امنا است. هفت نفر از متقاضیان عنوان اعضای هیئت مؤسس، بدین شرح مورد تأیید قرار گرفتند:

آقایان: بنی‌صادقی، محمدعلی نظام‌زاده، سیدابوالحسن نواب، دکتر احمد احمدی، محمود مهدی عراقی، علی رازینی و خانم فریده مصطفوی و هیئت مؤسسین محترم اولیه قبل از این به دلیل کثرت مشاغل از ادامه‌ی مسئولیت عذرخواهی کردند (شیرخانی، ۱۰۲).

جامعه‌الزهرا وابسته به دفتر مقام معظم رهبری است و ریاست عالیه‌ی آن برعهده‌ی محمدرضا طباطبایی است.

منابع

۱٫ امام خمینی و نهادهای انقلاب اسلامی، تبیان، آثار موضوعی، معاونت مؤسسه‌ی تنظیم و نشر آثار امام خمینی، تدوین مهدی حاضری، ۱۳۸۱

۲٫ سایت جامعه‌الزهرا www.Jz.ac.ir

3. شیرخانی، علی و زارع، عباس، تحولات حوزه‌ی علمیه‌ی قم پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۸۴ ش